Annoncer
Alexander Scholarship Fund [ASF]
Fonden opstod ved, at der under det i 1954 i Lansing, Michigan USA var en gruppe der samlede penge ind til et portræt af vor stifter: Dommer Paul William Alexander. Overskuddet ca. 1000 US$ dannede grundlag for det første projekt i Y's Men International ASF.
ASF's formål er at støtte uddannelse af ledere og sekretærer i KFUM og KFUK og KFUM idræt til lokale og internationale opgaver.
Brotherhood Fund [BF]
Ofte har vi mærket, at vor bevægelse er international, og for at vi ogås i fremtiden kan dække ordet international ind, er det nødvendigt, at vi i fællesskab gør en stor indsats for at sende Y's Men ud for ast hente og give inspiration.
Til dette formål klipper vi frimærker i klubberne. Så har du frimærker, smid dem ikke ud, men giv dem til din lokale Y's Men's Club
Time of Fast [TOF]
Time Of Fast ( TOF ) er fællesbetegnelsen for vor bevægelses internationale hjælpeprojekter. Time Of Fast betyder direkte oversat: "Fastetid". Ideen bag TOF er at klubmedlemmerne undværer et måltid og giver de sparede penge til TOF.
YES [Y’s Men Extension-Støtte]
YES er en forkortelse af Y’s Extension Support Programmet.
Formålet med YES er, at give klubber og medlemmer mulighed for at bidrage til extension aktiviteter (udvidelse med flere lande, klubber og medlemmer).
Endowment Fund [EF]
Udviklingsfonden har som formål at styrke og udvikle Y’s Men’s bevægelsen. Det er en gavefond, forstået således, at Y’s Men’s klubber og enkelte Y’s Men kan indsende deres bidrag til fonden. Fonden virker på den måde, at der ikke røres ved de indbetalte gaver, men kun renterne deraf.
Den Gyldne Bog
AF Jens Erling Larsen
Y's Men Endowment Fund er også "Den Gyldne Bog " hvor klubber og/eller enkeltpersoner for 1.000 kr. kan få optaget medlemmer, Y’s Menetter, pårørende eller venner af Y’s Men’s Bevægelsen som en påskyndelse af deres indsats for Y’sdom. Både nulevende og afdøde personer kan optages i bogen.
Se oversigt over danske Y’s Men som er i ”Den Gyldne Bog”
opdateret 31.12.2011 se listen






læs mere