25 år med minigolf

Minigolfbanen blev en stor succes.

Det var ikke alle, der dengang for 25 år siden var overbeviste om det hensigtsmæssige i at placere en minigolfbane på Hølvej bag campingpladsen. Men beliggenheden viste sig at være rigtig, for banen kører i dag i bedste velgående, og tirsdag 4. juni er det præcis 25 år siden, at den blev indviet.

Det er Billund Y's Men's Club, der står for den lokale minigolfbane, og sådan har det faktisk været helt siden 1976. Dengang lå banen på den modsatte side af Nordmarksvej mellem Hotel Propellen og Skulpturstien, men det blev det i 1993 nødvendigt at lave om på.

- Der blev vi sagt op, og så måtte vi komme i tanke om, hvor vi ellers kunne være, hvis vi ville beholde en minigolfbane, fortæller Kristian Hansen, der er formand for minigolfudvalget i Billund Y's Men's Club.

Låner jorden gratis

En placering, som klubben var brændt varm på, blev skudt ned af lufthavnsmyndighederne, da det var i indflyvningen til svæveflyvepladsen, og derfor tog et af klubbens aktive medlemmer, Gunnar Rasmussen, og hans hustru Thora Rasmussen den beslutning at stille et stykke jord til rådighed.

- Her var bare landbrugsjord, hvor jeg dyrkede en masse økologiske gulerødder, fortæller Thora Rasmussen og kigger ud over det areal, hvor der nu i 25 år har været minigolfbane.

Banens placering på Højvej bag campingpladsen var dengang ikke lige populær blandt alle klubbens medlemmer.

- Der var mange, som ikke var helt enige i, at det var en god idé, for med denne placering kom banen jo lidt langt væk fra byen, husker Thora Rasmussen, som til gengæld hurtigt opdagede, at den nye placering var ganske god.

- Før skulle beboerne på campingpladsen over en meget trafikeret vej, hvis de skulle spille, men nu kom den til at ligge lige ved siden af campingpladsen, siger hun.

Banen er en succes

Minigolfbanen er den ene af Billund Y's Men's Clubs to store aktiver for at samle penge ind til godgørende formål. Den anden er det loppemarked, der hvert år i september finder sted i Billund Idrætscenter.

I fjor besøgte mellem 5000 og 5500 mennesker minigolfbanen, og de var medvirkende til, at Billund Y's Men's Club i løbet af året kunne uddele mere end 200.000 kroner til godgørende formål. Derfor betegner klubbens præsident også banen som en succes.

- Jeg synes, det er en succes. Når jeg går heromme om aftenen, tænker jeg kun på smil og glæde, når jeg ser familier og unge mennesker, der går rundt og er glade, siger Ellen Christensen.

Frivilligt arbejde

I begyndelsen af sin levetid havde minigolfbanen en vagt, som sørgede for, at alting var i orden, og at gæsterne betalte for at spille. Men det blev ret hurtigt droppet, da det ikke kunne betale sig. I stedet er der i dag tale om høflig selvbetjening, mens frivillige fra Billund Y's Men's Club i sommermånederne er til stede i aftentimerne.

Det er også frivillige, der sørger for, at området hele tiden er pænt og præsentabelt.

- Denne vinter har vi brugt ekstra mange timer, fordi alle tingene på banen er blevet malet op. Sidste år brugte vi en masse timer på at beskære træer og buske, så der bliver lavet meget frivilligt arbejde herude, siger Kristian Hansen.

Minigolfbanen er åben alle dage mellem klokken 9 og 22.

Tilbage til nyhedslisten