Det gør altså ondt!

Af: Niels Hejslet, RSD for klubbens liv, udvikling og læring

Nu har vores Y`s Men`s klubber været på standby i rigtig lang tid.

 

Først sidste forår, så kom vi lidt i gang omkring sommerferien, og så smækkede forsamlingsmulighedsfælden igen i, og vi måtte ikke ses. Og se så om ikke vi måtte starte året op uden mulighed for at kunne mødes. Fællesskabet er jo noget af det bærende i vores organisation. Og så må vi ikke dyrke det. Det gør ondt!

Nu skal vi så passe på ikke at falde sammen i ynk med hinanden. Mange klubber har da også fundet på nogle måder at holde sammen på, enten i arbejdsopgaver, virtuelle sammenkomster, eller bare kontakt på nettet eller pr. telefon. Vi kan jo ikke helt lade være!

Men vi lever i håbet. Jeg tror alle klubber har tilrettelagt forårsprogrammet, måske med noget af det som vi måtte aflyse sidste år, og det kan da ikke passe, at vi ikke snart må begynde at mødes igen. Vi håber at forårets komme giver os muligheden, og der er jo kun meldt ud, at det er februar måned med, hvor vi skal leve med restriktionerne og forsamlingsforbuddet. Vi håber!

Når hverdagen igen melder sig i klubben, vil det nok være med visse restriktioner og hensyn, så det bliver nok en lidt famlende start på et klubliv. Vi er naturligvis også nødt til at respektere de enkelte medlemmers holdning til at mødes med flere end vi nu har vænnet os til. Men hen ad vejen kommer der forhåbentlig snart liv i klubberne. Vi glæder os!

Liv i klubberne er ikke ensbetydende med modløshed, heller ikke bare almindelig slendrian. Nej, liv i klubben er ”gang i den”, ”fornyelse”, ”ekstraordinær indsats”, ”tage hånd om både program, opgaver og medlemspleje”, så kære præsidenter og præsidier ”på med vanten”. Bryg en særlig genoptagelse sammen. Det fortjener vi!

Nu er der jo forskel på hvordan de forskellige klubber ønsker og tager imod en ekstraordinær indsats. Det kan være alt fra lagkage til kaffen, en velkomstgave, en ekstraordinær klubaften med spændende og rørende indslag, en vandretur ud i naturen, en festgudstjeneste, en alene-aften, kun for jer. Alt sammen noget der bliver specielt for klubmedlemmerne, og som gør at dette klubmøde bliver noget særligt. Prøv at overraske hinanden!

Når I har fået gang i jeres klubliv igen, har den uønskede pause vi alle har fået, måske været med til at inspirere til fremgang. Nu har vi lært hvor svært det er at undvære klubsamværet, vi har fået lært at sætte pris på vores Y`s Men`s tilværelse, og vi har fået lyst til at en sådan tilværelse vil være godt for endnu flere. Vi vil gerne dele glæden ved vores klubsamvær!

Tag hul på jeres fællesskab i klubben igen med at skabe liv. Liv imellem jer der allerede er med, og liv for andre som også godt kunne fortjene glæden i et godt fungerende klubliv, lige netop i jeres Y`s Men`s klub. Vi ses igen!

Tilbage til nyhedslisten