Vejle Y’s Men’s Club 2 på festlig udflugt til det fynske lørdag den 12. juni 2021

Klubbens forårsfest og udflugt i 2020 og 2021 var blevet udsat og udsat, aflyst og aflyst grundet de skiftende covid-19 restriktioner.

Begge arrangementer var ellers tænkt som vigtige ryste-sammen-træf for klubbens medemmer. I ly af de få restriktioner lykkedes det endelig at gennemføre en udflugt og det endda afsluttende med en fest.

Turen gik til Ditlevsdal Bison Farm i Morud på Nordfyn. Undervejs i bussen blev der – mellem den intense snak om alt mellem himmel og jord – også tid til at synge. I strålende solskin stoppede bussen ved rasteplads Lillebælt syd, hvor deltagerne nød rundstykker, kage og kaffe, inden turen gik videre til Morud.

Prærievognen stod klar til at køre os gennem selve Bisonfarmens indhegninger, hvor guiden fortalte livligt og humoristisk om de græssende bisonkøer, tyre og de mange kalve. Bisonokserne tilhører de vilde dyr, og der var derfor store sikkerhedsforanstaltninger undervejs på Bisonsafarien.

I en tiltrængt pause, hvor vi skulle bearbejde de mange indtryk fra Safarituren, blev der også tid til at kigge rundt i området med præriehuse, shelters, Farmshop m.v.

Anden del af turen omfattede en festlig middag på 1. sal i farmens restaurant med en flot udsigt over de grønne marker med de græssende bisonokser. Vi fik serveret Bisonbuffet med lækkert og mørt kød fra egen farm og senere en meget lækker islagkage. Under festen blev sunget flere sange og vi lyttede til en festtale af en af klubbens medlemmer Arne Henningesen. Talen ville næsten ingen ende tage, da emnet var frit, så Arne kom vidt omkring i såvel Covid-19, klubmedlemmernes reaktioner undervejs i restriktionerne m.m.m. Mætte og trætte og fulde af indtryk, snak og latter sluttede festen kl. 16.00, hvor Poul Henning (PAP) ventede på gårdspladsen med bussen.

Hjemturen til Vejle gik via den meget smukke rute 303 mod Middelfart over den gamle Lillebæltsbro og tilbage til fastlandet. Nu ser vi frem til et jubilæums-klubår uden restriktioner, aflysninger og udsættelser.

Jo-jo, Fyn er fin!

Tilbage til nyhedslisten