Børnekor fra Nørreholm og Nibe skole
Aftenen blev indledt med et rørende indslag fra børnekoret fra Nørholm og Nibe Skoler, som fremførte en række smukke sange, der hyldede fredens værdier. Deres indtræden satte den helt rette stemning for den efterfølgende paneldiskussion.
Spændende debat
Debatten blev modereret af den velkendte journalist Søren Wormslev, der er kendt for sin evne til at stille skarpe og vedkommende spørgsmål og for sin evne til at fremme en åben og inspirerende dialog. Han formåede at skabe en engagerende samtale mellem de to politikere, Bjarne Laustsen fra socialdemokratiet og Marie Bjerre fra Venstre. På trods af deres forskellige politiske baggrunde og ideologiske ståsteder viste det sig hurtigt, at de delte en dyb bekymring for den nuværende verdensorden samt de trusler, der
Fejring af 80-årsdagen for friheden: Politisk debat om fred og klima kan påvirke både fred og stabilitet i fremtiden.
Uden at nævne navne direkte henviste begge politikere til, at der er aktører i både øst og vest, som potentielt kan udgøre en alvorlig trussel mod den globale fred og sikkerhed.