En bygning får nyt liv
KFUM Soldatermission valgte at tilbyde spejderne at overtage den solide bjælkehytte, som gennem mange år havde været et trygt samlingssted for soldater. I 2016 gik KFUM Spejderne i Dybbøl derfor i gang med den omfattende opgave: at nedtage hele soldaterhjemmet i Sønderborg og flytte det til nye omgivelser i Dybbøl.
Det blev starten på et stort fælles projekt, hvor K‑familien viste, hvad samarbejde på tværs virkelig kan udrette.
Alssund Y’s Men’s Club – en uvurderlig støtte
Fra første dag stod Alssund Y’s Men’s Club klar med både økonomisk opbakning og praktiske kræfter. Klubben har ikke blot bidraget med midler til projektet — medlemmerne har også lagt et imponerende antal arbejdstimer i selve ombygningen.
Alt malerarbejde på den nye spejderhytte er udført af Alssund Y’s Men’s Club. Omregnes de mange frivillige timer til økonomisk værdi, overstiger indsatsen 125.000 kr. Det er et bidrag, der har gjort en mærkbar forskel for spejderne og for hele projektets gennemførelse.
Et projekt, der styrker fællesskabet
For KFUM Spejderne i Dybbøl har støtten været afgørende. Den nye hytte står i dag som et levende bevis på, hvad der kan lade sig gøre, når K‑familien løfter i flok — og når frivillighed, fællesskab og praktisk hjælpsomhed går hånd i hånd.
Projektet er ikke blot en historie om en bygning, der fik nyt liv. Det er en fortælling om samarbejde, engagement og viljen til at skabe gode rammer for børn og unge. En fortælling, der viser, at K‑familien står stærkest, når vi står sammen.