Ringriderpølser og fællesskab i Gråsten

Ved præsentationen af det nye boligprojekt i Gråsten blev vores klub inviteret til at stå for en helt særlig opgave: grillning af ringriderpølser til de fremmødte gæster. Det blev en dag fyldt med aktivitet, varme og godt humør — og ikke mindst en flot indsats fra vores medlemmer.

I alt blev der serveret 230 pølser med tilbehør, ledsaget af kolde sodavand til de sultne og tørstige deltagere. Seks engagerede medlemmer fra klubben stod for grillningen og logistikken, og brugte to intense timer på selve arrangementet — oveni kom naturligvis tid til forberedelse og planlægning.

 

Arrangementet blev en stor succes, både som en ny og spændende aktivitet for klubben og som en mulighed for at styrke fællesskabet. Og med en pæn indtjening som resultat, kan vi roligt sige, at indsatsen var det hele værd.

Vi ser allerede frem til næste opgave: Om et par uger kan I høre mere om et nyt projekt, vi har fået fra Sønderborg Kommune. Det lover godt!

Tilbage til nyhedslisten